Bývanie ako prvé II.

V Nitre je cca 300 ľudí bez domova a mnoho ďalších je ohrozených stratou bývania. Často trpia zdravotnými a psychickými problémami. Niektorí žijú v ubytovniach, u svojich príbuzných, v útulku pre bezdomovcov, ďalší využívajú mestskú alebo charitnú nocľaháreň, prípadne žijú v opustených budovách a v parkoch.

Projekt Bývanie ako prvé II. priamo nadväzuje na projekt Bývanie ako prvé a jeho cieľom je pomôcť ľuďom bez domova nájsť a udržať si bezpečné a stabilné bývanie v prenajatých bytoch za podpory odborných pracovníkov. Prístup Bývanie ako prvé – Housing first dáva výraznú šancu ukončiť bezdomovectvo aj u ľudí, ktorí trpia závažnými zdravotnými, psychickými problémami či závislosťami.

Medzi príčiny bezdomovectva patria

  • individuálne faktory (nedostatok kvalifikácie, nedostatok sociálnej podpory, zadĺženosť, zlé fyzické a duševné zdravie, závislosti);
  • nedostatočné rodinné zázemie (rozpad rodiny, sexuálne zneužívanie v detstve a mladosti) alebo vzťahové problémy, úmrtie partnera alebo rodičov
  • strata inštitucionálneho zázemia (odchod zo zariadenia alebo organizácie – napríklad z detského domova, reedukačného centra alebo väzenia).
  • chudoba, nezamestnanosť, dlhy, starnutie, migrácia, nedostatok dostupného bývania

Čo je koncept HOUSING FIRST a komu je určený

Housing first (v preklade Bývanie ako prvé alebo Bývanie predovšetkým) je pravdepodobne tou najdôležitejšou inováciou pre riešenie bezdomovectva za posledných 30 rokov. Tento koncept vyvinul Dr. Sam Tsemberis v New Yorku.

Koncept Housing first sa pre svoju vysokú, až 90% úspešnosť pri ukončovaní bezdomovectva postupne rozšíril aj do Európy. Je postavený na myšlienke, že bývanie je základným ľudským právom. Keď človek býva v dôstojných podmienkach a v bezpečí, s dostatkom priestoru a súkromia, zlepší sa jeho zdravotný a psychický stav, čo následne zvyšuje šancu pracovať, zarábať a stávať sa nezávislým od sociálnych služieb. Housing first využíva bývanie skôr ako východisko, než ako cieľ. Poskytnutie bývania je prvotná aktivita programu.

Bezdomovectvo nie je nemennou súčasťou spoločnosti, je možné ho ukončiť. Aby sme ho mohli ukončovať, potrebujeme štyri veci: štandardné byty, služby podpory, koordinovaný prístup a prevenciu. Výskumy v USA, Kanade a v Európe ukazujú, že prostredníctvom konceptu Housing first sa darí ukončovať bezdomovectvo u najmenej ôsmych ľudí z desiatich.


Bývanie ako prvé II. – prenájom bytov a sprevádzanie

Projekt Bývanie ako prvé II. v rámci výzvy MPSVR SR Zavádzanie housing-led prístupov so sprievodnými opatreniami na zabezpečenie dostupného bývania prebieha v Nitre a okolí od februára 2024 do decembra 2026. Z projektu sú dotované mzdy pomáhajúcich pracovníkov, ako aj príspevky na nájomné pre nájomníkov – ľudí bez domova.

V priebehu rokov 2024 – 2026  sprostredkujeme prenájom 14 bytov v Nitre a okolí ľuďom, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v zlej finančnej a sociálnej situácii, predovšetkým klientom Domu charity sv. Rafaela, Útulku pre bezdomovcov v Nitre, Útulku pre jednotlivcov s deťmi v Nitre, ako aj ľuďom, ktorí sa vo svojej bezútešnej situácii obrátia na Odbor sociálnych služieb Mesta Nitra, či priamo na pracovníkov Diecéznej charity Nitra. Časť nákladov na nájomné je hradená z projektu. Nájomníkov sprevádzajú a podporujú traja odborní pracovníci pre sociálnu inklúziu a zamestnanosť, ako aj dvaja asistenti sociálnej inklúzie a zamestnanosti s cieľom udržať si bývanie, zlepšiť zdravotný stav a finančnú situáciu. Podporujú ich pri dosahovaní svojich cieľov na ceste k postupnému osamostatneniu sa.

V rámci konceptu Housing first musia klienti počas bývania v prenajatom byte dodržiavať 3 podmienky: platiť včas a riadne nájomné; udržiavať poriadok a čistotu, ako i dobré susedské vzťahy; spolupracovať s podpornými pracovníkmi.

Mgr. Iveta Antalíková, Odborná pracovníčka pre sociálnu inklúziu a zamestnanosť – sociálna pracovníčka

antalikova@charitanitra.sk +421 918 793 141

Bc. Gabriela Gorčáková, DiS., Odborná pracovníčka pre sociálnu inklúziu a zamestnanosť – sociálna pracovníčka

gabriela.gorcakova@charitanitra.sk +421 909 250 287

Mgr. Mirela Lukáčová Rosinská, asistentka sociálnej inklúzie a zamestnanosti – pracovníčka pre bytové otázky

mirela.lukacova@gmail.com +421 949 166 019
mirela.lukacova@charitanitra.sk +421 940 985 480

https://www.facebook.com/housingfirstNitra

Čo sa nám od roku 2021 podarilo?

V termíne 18. – 22.10. 2021 prebehlo sčítanie ľudí bez domova v Nitre, tzv. registračný týždeň. Ľudí bez domova sme sčítavali od pondelka do piatka ráno, počas dopoludnia, i vo večerných a nočných hodinách. Pridali sme ešte jedno nočné sčítanie v prístrešiach ľudí bez domova na nedeľu 24.10.2021, aby sme zachytili čo najširšiu skupinu ľudí bez domova. Zaznamenávali sme aj tzv. aktívne miesta, kde ľudia bez domova prespávali a momentálne sú neobývané. Sčítanie realizovala Diecézna charita Nitra v úzkej spolupráci s Odborom soc. služieb MsÚ Nitra a s Mestskou políciou. Pri sčítaní nám pomohli aj študenti Katedry sociálnej práce na UKF.

V priebehu projektu Bývanie ako prvé počas rokov 2021 až 2023 sme spravili cca 70 vstupných rozhovorov so záujemcami o zapojenie sa do projektu v Nitre. Zo  záujemcov sme vybrali tých, ktorí mali snahu o zlepšenie kvality svojho života, mali schopnosť platiť si časť nákladov za prenájom – úhrady za energie a zároveň boli ochotní spolupracovať s odbornými pracovníkmi Charity.

Následne v rokoch 2022 a 2023 sme v piatich prenajatých bytoch postupne sprostredkovali bývanie 11 účastníkom projektu, resp. 11 domácnostiam, celkovo 17 ľuďom, z toho 12 dospelým (8 mužom, 4 ženám) a 5 deťom.  Dvom nájomníkom boli neskôr pridelené mestské byty, jednému sa podarilo nájsť si prácu v zahraničí. Štyri domácnosti zostali v sprostredkovaných bytoch aj po skončení projektu Bývanie ako prvé a prešli do pokračovacieho projektu Bývanie ako prvé II.

„Môžeme konštatovať, že väčšina nájomníkov si veľmi váži získané finančne dostupné bývanie a aktívne sa snaží oddlžiť sa a pracovať. Keďže mnohí z nich majú zdravotné problémy, dlhy, či nižšie vzdelanie, potrebujú ešte čas na zlepšenie svojej finančnej situácie, preto vítame možnosť pokračovania nájmu aktuálnych nájomníkov v prenajatých bytoch v nasledujúcej výzve.“ hovorí Mgr. Anastázia Grofčíková, sociálna pracovníčka projektu Bývanie ako prvé.

V r. 2024  nám bol schválený nenávratný finančný príspevok na projekt Bývanie ako prvé II. v rámci výzvy Zavádzanie housing-led prístupov so sprievodnými opatreniami na zabezpečenie dostupného bývania. Sme radi, že môžeme v započatej práci pokračovať a sprostredkovať bývanie ďalším ľuďom bez domova z Nitry.