Aktuality

Čo máme nové?

Pôstna krabička pre afriku 2019

pridal: charita | dátum: 7. marca 2019 | kategória: pomoc

Slovenská katolícka charita spustila celonárodnú zbierku Pôstna krabička pre Afriku. Výnos zo zbierky využíva na starostlivosť a vzdelávanie chudobných detí v subsaharskej Afrike. Novinkou je tento rok aplikácia s rovnomenným názvom, vďaka ktorej môže užívateľ hravou formou pomôcť deťom a mládeži v Ugande a Rwande.

 Plnohodnotné detstvo

Na malej zelenej papierovej Pôstnej krabičke pre Afriku 2019 je vyobrazené sedemročné černošské dievčatko. Mukamisha, tvár tohtoročnej kampane, má za sebou skutočne ťažký životný príbeh. Rodičia ju opustili ako malé bábätko, neskôr sa  o ňu  starala babička a po jej smrti si Mukamishu k sebe vzala žena, ktorá vypomáhala v Kultúrnom centre sv. Vincenta Pallotti v mestečku Kibeho. Centrum na juhu Rwandy, v ktorom Mukamisha navštevovala materskú školu, prevádzkuje Slovenská katolícka charita. „SKCH má v Afrike dva projekty, v štátoch Rwanda a Uganda. V obidvoch projektoch sú cieľovou skupinou pomoci práve deti, ktoré pochádzajú z nejakých znevýhodnených spoločenských štruktúr. Sú znevýhodnené chudobou alebo zdravotne, majú vírus HIV. Prostredníctvom financií vyzbieraných v Pôstnej krabičke pre Afriku, majú tieto deti zabezpečenú stravu, ubytovanie, podporu v škole, vzdelávanie a záujmovú činnosť, a tak dostávajú novú šancu do života,“ vysvetľuje význam pomoci generálny sekretár SKCH Erich Hulman.

 

Preži pôst inak a spoznaj život dieťaťa cez aplikáciu

SKCH šíri medzi Slovákmi myšlienku solidarity a pomoci v predveľkonočnom pôstnom období už po ôsmy raz. Záujemcom tento rok rozdistribuovala 40 000 Pôstnych krabičiek. „Niečo si odopriem, jednu kávu, cigarety, jeden krémeš v nedeľu a tú sumu, ktorú by som minul na svoje potešenie, dám do Pôstnej krabičky. Je to naozaj fyzicky krabička, kde sa peniaze dajú vložiť. To, čo si odopriem, na konci pôstu spočítam  a pošlem na účet SKCH,“ dopĺňa Erich Hulman.

Po prvýkrát prichádza SKCH v kampani aj s aplikáciou pre mobilné zariadenia. „Aplikáciu Pôstna krabička pre Afriku spúšťame v pondelok 11. marca. Ľudia si ju budú môcť stiahnuť aj na Google play aj na App store. Veľmi sa tešíme, je to úplne nová vec, do ktorej ideme a veríme, že ľudia budú tak vidieť omnoho viac do života detí či už v Ugande alebo v Rwande,“ vysvetľuje Ján Košta z oddelenia komunikácie a PR SKCH. Hravou formou, cez videá natočené dobrovoľníkmi Charity priamo v  teréne, sa užívateľ dozvie viac o bežnom dni dieťaťa.

Celoslovenská zbierka Pôstna krabička pre Afriku 2019 trvá až do konca kalendárneho roka. Používanie aplikácie tiež nie je obmedzené len na predveľkonočné obdobie. Pôstny dar môžete zaslať formou poštovej poukážky na účet Slovenskej katolíckej charity alebo priamo bankovým prevodom na účet v OTP Banke. IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051 VS 221 alebo môžete zbierku podporiť aj zaslaním darcovskej SMS v tvare DMS (medzera) AFRIKA na tel. číslo 877.

Viac informácii o Pôstnej krabičke pre Afriku 2019 nájdete na www.postnakrabicka.sk.

 

Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Slovenská katolícka charita z nej dostane 96%. Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov.