Medicínske prístroje v Nitre dva roky ani nevybalili. Teraz ich požičali hospicu


Zdroj: autor Miriam Hojčušová © 2013 Petit Press.

 

Prístroje za takmer 44-tisíc eur objednali v Nitre seniorom na Zobore. Že ich nemá kto odborne obsluhovať, si uvedomili neskôr.

NITRA. Mesto odovzdalo Diecéznej charite do výpožičky zdravotnícke prístroje za takmer 44-tisíc eur. Určené sú pre pacientov nitrianskeho hospicu. V blízkom čase má vzniknúť aj mobilný hospic, ktorý pomôže pacientom u nich doma.

Prístroje mesto pôvodne kúpilo do mestského Zariadenia pre seniorov Zobor. Ukázalo sa však, že tam sú nevyužiteľné. Vyše dva roky ich ani nevybalili zo škatúľ.

 nitriansky_hospic

Nitriansky hospic – Dom pokoja a zmieru u Bernadetky.

Pôžička na neurčito

„Myslím si, že toto riešenie je momentálne to najlepšie, aké sme mohli vymyslieť a ktoré schválili poslanci. Verím, že aj tieto prístroje pomôžu zmierniť utrpenie alebo pomôžu niekomu, aby sa aj vyliečil,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

O prístrojoch sa riaditeľka hospicu Katarína Mičiaková dozvedela na jar z Nitrianskych novín. Písali, že ich mesto nevie využiť.

„V článku ma zaujali najmä oxygenátory a prenosné odsávačky, ktoré by sme chceli využiť v mobilnom hospici. So zdravotnými poisťovňami o ňom rokujeme už od januára,“ povedala riaditeľka.

Hospic dostal od mesta defibrilátor s monitorom, pojazdné vyšetrovacie stojanové svietidlo, dve elektrické pojazdné odsávačky, dva kyslíkové koncentrátory, parný sterilizátor a EKG prístroj v celkovej obstarávacej hodnote 43 869,67 eura.

Poslanci schválili ich výpožičku na dobu neurčitú s výpovednou lehotou tri mesiace.

Zodpovednosť neurčili

Prístroje za takmer 44-tisíc eur hospicu významne pomôžu. Ich kúpa zo strany mesta však bola neuváženou investíciou.

Poslanci by mali v septembri dostať na stôl správu z kontroly, ktorá bola zameraná na opodstatnenosť vynaložených nákladov. Podnet dal nespokojný občan.

Dodnes nie je známe, kto nesie za nákup zdravotníckych prístrojov zodpovednosť. Ako sme už spomenuli, mali slúžiť seniorom na Zobore. Zariadenie pre nich otvorilo mesto v budove, kde bola predtým detská nemocnica.

Primátor Jozef Dvonč pred časom povedal, že súčasťou rekonštrukcie bola aj dodávka prístrojov, „ktoré mali slúžiť na regeneráciu a rehabilitáciu klientov“.

Prístroje, ktoré mesto požičalo Diecéznej charite, si ale vyžadujú odbornú obsluhu. Keď si to na radnici pred rokmi uvedomili, pokúsili sa zastaviť ich dodávku, no neúspešne. Potom ich chceli predať nitrianskej nemocnici, tá nemala záujem.

„Uvedená zdravotnícka technika je vysoko špecializovaná a ani v budúcnosti nie je predpoklad jej využívania v zariadeniach poskytujúcich sociálne služby, kde nie je zabezpečená permanentná lekárska služba,“ píše sa v materiáli, na základe ktorého mestskí poslanci schválili výpožičku pre Diecéznu charitu.

 riaditelka_hospicu_pri_pristrojoch

Riaditeľka hospicu Katarína Mičiaková pri požičaných prístrojoch.

Stovky pacientov

Dom pokoja a zmieru u Bernadetky má kapacitu pätnásť lôžok. Za sedem rokov existencie sa tu vystriedalo vyše sedemsto pacientov. Priemerná doba hospitalizácie v hospici je dva týždne.

Diecézna charita rokuje so zdravotnými poisťovňami aj o zazmluvnení mobilného hospicu. „Pacienti sú často vo veľmi vážnom stave prepúšťaní z nemocnice do rúk laikov, ktorí vôbec nevedia, čo robiť,“ povedala Mičiaková.

Práve v takýchto prípadoch by chceli ľuďom pomôcť u nich doma. „Služba bude zabezpečená 24 hodín denne, prídeme, keď bude treba. Pevne verím, že pacienti v domácnosti nebudú musieť doplácať,“ poznamenala Mičiaková.

Zatiaľ sú však zdravotné poisťovne ochotné zazmluvniť len prácu sestry v mobilnom hospici, lekára nie. Rokovania ďalej pokračujú.

V kamennom hospici je denný doplatok zo strany pacienta pätnásť eur. „Náklady sa pohybujú okolo 70 eur na deň, zdravotné poisťovne nám dávajú 32 eur.“

Zvyšok sumy vykrýva Diecézna charita, pomáhajú dve percentá z dane a sponzori.